Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Başkan Duranay, Iş Yerlerini Eczane Dışı Ilaç Satışı Konusunda Uyardı

“Ülkemizde yürürlükte olan mevzuat hükümlerine göre; beşeri tıbbi ürünler (ilaçlar) Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılıp, sadece eczanelerde satılabilmektedir. İlaçlar üretim aşamasından itibaren, fabrika çıkışı, nakliye, ecza deposu ve nihayet eczaneden hastaya satışına kadar, üzerindeki karekod sayesinde İlaç Takip Sistemi adı verilen bir yazılım programı ile takip edilmektedir. Örneğin: fabrikada üretilen A ilacını, kutunun üzerindeki karekod’un da kayıtlı şifre sayesinde hangi eczaneden hangi hastanın aldığı bu sistem sayesinde bilinmektedir. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmayan hiçbir ürün ilaç olarak kabul edilmemektedir. Eczaneler dışında bakkal, market, büfe gibi yerlerde ilaç satışının yapılması yürürlükteki kanun ve yönetmelik hükümlerine göre suç teşkil etmektedir. Buralarda satılan ilaçların İlaç Takip Sistemi’ne kayıtlı olmaması sebebi ile uygunsuz üretim yerlerinde, ruhsatsız, kaçak olarak üretilmiş, sahte ilaç olma ihtimali çok yüksektir.”

Eczane dışında ilaç satışının yasak olduğu, eczaneler dışından temin edilen, içeriği, üretimi ve saklama şartları belli olmayan ilaçların halk sağlığını tehdit edeceği, fayda yerine zarar verebileceği çok ciddi yan etkilere ve hatta ölüm vakalarına sebep olabileceği bilinmelidir.

Bu sebeple; İlimiz merkez ve ilçelerinde, gıda toptancıları, benzin istasyonları, bakkallar, büfe, aktar-baharatçılar, marketler ve benzeri yerlerde işyeri işleten esnafımızın iş yerlerinde ilaç satışı yapmamaları gerekmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan “Piyasa Gözetim ve Denetimi” faaliyetleri sırasında bu iş yerlerinin ilaç satışı yaptığının tespit edilmesi halinde; 6197 sayılı Eczacılar ve Hakkındaki kanunun 43. maddesinde ” Zehirli veya kimyevi maddelerle tıbbi ecza ve müstahzarların müsaadesiz satılması yasaktır. Bunları müsaadesiz satan veya satmak üzere dükkânın da bulunduranlar Türk Ceza Kanununun 193 üncü maddesine göre cezalandırılır. ” denilmektedir.

Türk Ceza Kanununun 193 maddesinde ” (1) İçeriğinde zehir bulunan ve üretilmesi, bulundurulması veya satılması izne bağlı olan maddeyi izinsiz olarak üreten, bulunduran, satan veya nakleden kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. ” denilmektedir.

Bu sebeple; ilimiz merkez ve ilçelerinde, bakkal, market, kuruyemişçi, büfe gibi işyeri işleten esnafımızın, işyerlerinde ilaç satışı yapmamaları gerekmektedir. 

Tüm esnaflarımıza önemle duyurulur.