Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

ZİYA DURANAY

1966’ da Adıyaman’ın Samsat ilçesine bağlı Halilan köyünde doğdu. İlkokulu Samsat, ortaokul ve liseyi Adıyaman’da tamamladı.

Babasının yaptığı bakkallık işinde ticaretle tanıştı. Manavlık ve sebze halinde komisyonculuk deneyiminden sonra askere gitti. Manisa’da askerlik hizmetini tamamlayıp döndükten sonra babasının işini ve aile yönetimini devraldı. İşleri büyüterek Derya Ticaret Toptan Gıda ve Perakendecilik adı altında faaliyet gösteren şirketi kurdu. Yumurta sektörüne girdi ve Adıyaman-Kahta yolunda Adıyaman’ın ilk yumurta çiftliğini kurdu. GAP PLASTİK adıyla granül ve poşet fabrikası kurdu. Bu işletmeleri KAV A.Ş adı altında topladı. Çeşitli ulusal gıda firmalarının Adıyaman bayiliklerini aldı. DURANAY GIDA A.Ş’ yi kurarak tüm iş kollarını bu şirketin çatısı altına topladı. Adıyaman – Şanlıurfa yolunda modern yeni tavuk çiftlikleri kurdu. Duranay Yumurtacılığı markalaştırıp Adıyaman’ın kendi alanındaki lider firması yaptı. Şen piliç Adıyaman Bayiliği ile beyaz et sektörüne girdi. Halen yönetim kurulu başkanlığını yürütmekte olduğu DURANAY GIDA A.Ş’ yi yaptığı yatırımlarla ADIYAMAN OSB’ye taşıdı.

Aynı zamanda 1988 yılından bu güne kadar Bakkallık faaliyeti sürecinde  2001’de Adıyaman Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanlığı’na seçildi. 4.dönemini yürütürken 2014 yılında birlik seçimini de kazanarak Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı oldu. Halen bu iki görevini de yürütmektedir.

Evli ve 6 çocuk babasıdır.

Ticaret hayatının yanı sıra;

Rahmeteli Derneği  yönetim kurulu üyeliği

Bilgi ve Hikmet Derneği yönetim kurulu üyeliği

ANESİAD yönetim kurulu üyeliği

Adıyaman Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Kurucu üyeliği