Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

ZİYA DURANAY

1966’ da Adıyaman’ın Samsat ilçesine bağlı Halilan köyünde doğdu. İlkokulu Samsat, ortaokul ve liseyi Adıyaman’da tamamladı.

1972 yılında babasının yaptığı bakkallık işinde ticaretle tanıştı. Manavlık ve sebze halinde komisyonculuk deneyiminden sonra 1985 yılında askere gitti. Manisa’da askerlik hizmetini tamamlayıp döndükten sonra babasının işini ve aile yönetimini devraldı. 2000 yılına kadar inşaat ve gıda sektörüne girerek şirketleri KAV A.Ş adı altında topladı. Adıyaman – Şanlıurfa yolunda modern yeni tavuk çiftlikleri kurdu. Duranay Yumurtacılığı markalaştırıp Adıyaman’ın kendi alanındaki lider firması yaptı. Şen piliç Adıyaman Bayiliği ile beyaz et sektörüne girdi.Çeşitli ulusal gıda firmalarının Adıyaman bayiliklerini aldı. DURANAY GIDA A.Ş’ yi kurarak tüm iş kollarını bu şirketin çatısı altına topladı.  2017 yılında Ülker Adıyaman bayiliğini alarak DOLUNAY Gıda Enerji Tarım A.Ş. yi kurdu. 2018 yılından GES elektrik enerjisine yatırım yaptı. Şu anda bu şirketler Adıyaman OSB 'de faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Aynı zamanda 1988 yılından bu güne kadar Bakkallık faaliyeti sürecinde  2001’de Adıyaman Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanlığı’na seçildi. 5.dönemini yürütürken 2014 yılında birlik seçimini de kazanarak Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı oldu. 2018 yılında yapılan Olağan Genel Kurulda yeniden seçilerek halen bu iki görevini de yürütmektedir.

Evli ve 6 çocuk babasıdır.

Ticaret hayatının yanı sıra;

- Adıyaman İlim Yayma Cemiyeti yönetim kurulu üyeliği

- Rahmeteli Derneği  yönetim kurulu üyeliği

- Bilgi ve Hikmet Derneği yönetim kurulu üyeliği

- ANESİAD yönetim kurulu üyeliği

- Adıyaman Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Kurucu üyeliği