Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Adıyaman’da

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği tarafından düzenlenen toplantıda esnaf ve esnaf temsilcileriyle bir araya geldi.

Grand Adıyaman’da gerçekleştirilen Esnaf ve Sanatkarları Bilgilendirme Toplantısı’na Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Abdullah Erin, AK Parti Adıyaman milletvekilleri İbrahim Halil Fırat, Adnan Boynukara, Salih Fırat, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Ziya Duranay, kurum müdürleri, STK temsilcileri, oda başkanları, esnaf temsilcileri, esnaf ve sanatkarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Ziya Duranay, hükümetin esnafın daha iyi yerlere gelebilmesi için yoğun gayret sarf ettiğini belirterek, “Mahalle aralarında bulunan esnaflarımızın yanına ya da karşısına kurulmakla durmayan zincir marketleri her geçen gün çoğalmaktadır. Biran önce perakende yasasının hayata geçmesi gerekmektedir” dedi.

Vali Erin de, “Ben Adıyaman insanlarının ne kadar güzel bir insan olduğunu söyleyebilirim. Üç buçuk aydır Adıyaman’dayım ve bunu anladım. 15 Temmuz gecesi o ihanet kalkışması devam ederken Adıyaman’da yediden yetmişe herkes sokağa dökülmüş ve dimdik ayakta durmuştur. Gerçekten Adıyaman çok farklı bir şehirdir” diyerek ilde yapılan hizmetlerden bahsetti.

TBMM Başkan Vekili Aydın ise, “Burada bu toplantılar vesilesiyle yeter ki değerli hemşerilerimizi bilgilendirelim. Hangi kaynaktan, hangi kuruluştan ne tür desteklerin olduğunu, bu kredilere ya da karşılıksız hibelere nasıl ulaşabileceklerini yol gösterelim onlara, destekleyici mahiyette bu tür programlarda sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan Bakan Tüfenkci,

“Esnafın yüzü gülüyorsa ülke gülüyor demektir. Bu ülkede esnafın işi iyiyse bu ülkede işler iyi gidiyor demektir. Eğer Adıyaman’da esnaf iş yapabiliyorsa esnafın yüzü gülüyor demektir. Biz esnafı esnaf olarak dursun, esnaf olarakta dükkanını kapatsın istemiyoruz. Biz esnafı büyütmek istiyoruz. Esnaf büyüsün tüccar olsun, sanayici olsun, işletmeci olsun, esnaf odalarından çıksın ticaret odalarına kaydolsun, sanayi odalarına kaydolsun, fabrikalar kursun istiyoruz. Onun için de esnafımızı büyütmek istiyoruz. Eğer bir ilin, bir ülkenin gençleri varsa en büyük imkan budur demektir” şeklinde konuştu.

Esnaf odalarını güçlendirelim”

Esnaf odalarının yapılanması gerektiğini, güçlü olmasını istediklerini dile getiren Tüfenkci, esnafın esnafa proje yapmasını istediklerini bildirdi. Tüfenkci, “Biz bu odaları güçlendirelim, yeniden yapılandıralım. Bu yapılandırmayı hükümet olarak bizler yapmayalım. Siz hazırlayın getirin, bizler bunu hayata geçirelim. Benim bakanlığım döneminde ‘buna hazırım’ diyorum. Bu da size bir şans diyorum. Güçlendirelim bu odaları. Ben de sizden gelen her öneriyi hayata geçirmek için hazırım. Çünkü ben esnafın yanındayım. Gittim illerde odalarımızı ziyaret ederek, onların sorun ve sıkıntılarını dinliyorum. Yapmış olduğumuz düzenlemelerle de esnafın hayatını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bu noktada sizden gelecek önerilere açığım.” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından esnaflar ve esnaf temsilcileri sorun ve sıkıntılarını anlattı. Esnaf ve esnaf temsilcilerinin konuşmalarının ardından yemek ikramına geçildi.

Yemeğin ardından 04 Eylül 2016 tarihinde Sayın Başkanımız binali YILDIRIM tarafından Diyarbakır’ da ilan edilen Doğu ve Güneydoğu illerine Yönelik Yatırım ve Destek paketi kapsamında bölgede yer alan 23 ilde kamu yatırımları ve özel sektöre yönelik çeşitli destek ve teşvik uygulamaları kapsamında planlanan ve Adıyaman, Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerini kapsayan 5. Cazibe Bölgesinde önceliklei olarak desteklenmesi gereken sektörler ve destek/teşvik unsurları hakkında yerel dinamiklerin görüş ve önerilerini almak üzere, basına kapalı toplantıya geçildi.

Sayın Bakanımız 08 ekim 2016 Cumartesi günü saat: 10:30 ‘ da Kahta OSE Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Okul Açılışını yaptıktan sonra Kahramanmaraş’a hareket edecek.