Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

ESNAFA FAİZSİZ 50 BİN TL KREDİ

ESNAF VE SANATKÂRLARIMIZA 50 BİN TL FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ

Hükümetimizce açıklanan, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığı ile esnaf  "İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği" programı için başvurular 19 Aralık 2016 tarihinde başlatılacaktır.

Program kapsamında işletme başına sağlanacak kredi üst limitinin 50.000TL olacağı ve bankalar üzerinden kullandırılacak kredinin faiz oranının tamamının KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Kredi vadesinin ise, ilk 12 (oniki) ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde geri ödemeli toplam 36 (otuzaltı) ay şeklinde faizsiz olacaktır.

Bu destekten faydalanabilmenin ilk şartının ise KOSGEB veri tabanına kayıtlı beyannamelerinin güncel olması gerekmektedir. 

Programdan yararlanmak isteyen bütün KOBİ’lerin bir an önce KOSGEB veri tabanına ücretsiz kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

VERİTABANINA NASIL KAYIT OLUNUR?

Destek alabilmek için, öncelikle işletmenize ait genel bilgileri veri tabanına kaydetmelisiniz.

Bunun için KOSGEB İl Müdürlüklerinde veya www.kosgeb.gov.tr

adresinden KOBİ Giriş bölümündeki "KOSGEB'e ilk Kayıt" linkine tıklamalısınız. Karşınıza gelen formu doldurarak, bundan sonraki bütün aşamalarda kullanacağınız İşletmenize ait KOSGEB E-KOBİ Kullanıcı Adı ve Şifresini alacaksınız.

Kullanıcı Adı ve Şifrenizi daha sonraki aşamalarda sorunla karşılaşmamak için unutmamanız önemlidir.

KOSGEB’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tüm hukuki ve mali sorumluluk işletmenize ait olacaktır.

KOSGEB tarafından istenen belgeleri

ü  Mesleki Faaliyet Belgesi (bağlı olduğu esnaf odasından)

ü  Vergi Levhası

ü  İmza sirküsü beyannamesi

ü  Esnaf Sicil gazetesi

ü  1479 sigortalı bilgileri evrağı

ü  Bir önceki yılın bilanço gelir-gider tablosu

 

ü  Çalışanların hizmet döküm listesi (12 aylık)