Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Desteği

Başbakan Binali Yıldırım Yıldırım, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) heyeti ile AESOB başkanı Zİya DURANAY'ın da katıldığı Çankaya Köşkü’nde öğle yemeğinde bir araya geldi. Yıldırım, 250 bin kişinin başvurduğu KOSGEB kredilerinin kapsamının genişleyeceğini belirterek, kredi şartlarını sağlayan her esnafa 50 bin lira verileceğini açıkladı.

Yıldırım “Şartları sağlayan kim olursa olsun bunu vereceğiz. Böyle bir sınırlama olmaz. Şartlara bakacağız, tutturan kim varsa vereceğiz. Yani 15 bin kişinin üzerine bu kaynak çıkacak. Gerekirse başka taraflardan alacağız, buraya aktaracağız ve burada vatandaşlarımızın, esnafımızın mağdur olmaması için gereken neyse yapacağız” dedi.

Başbakan Yıldırım, Ahilik Fonu’nu anayasa çalışmalarının ardından Meclis’e getireceklerini söyledi. Fona ayda, devletin 18 lira, esnafın 35 lira vereceğini ve toplanan paranın işletilerek değerlendirileceğini dile getiren Yıldırım, 720 gün ödeyenlerin 180 günlük, bin 80 gün ödeyenlerin ise 300 günlük primden yararlanacağını aktardı.  Esnafın fondan yararlanabilmesi için en az 2 yıl düzenli prim ödemesi gerektiğini belirten Yıldırım, bugünkü düzenlemeyle primlerini düzenli ödeyenlere 711 lira ile bin 422 lira arasında prim verileceğini açıkladı. Toplantıya katılan Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise  “Ahilik Fonu prim oranı yüzde 3 olacak. Yüzde 2’sini esnafımız, yüzde 1’ini de Hazine karşılayacak. Yaklaşık 1.9 milyon kişi faydalanacak” dedi.