Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

 KOSGEB 50 bin sıfır faizsiz kredide bankalar esnek davranmalı

Hükümetimizce, esnaf ve sanatkârlarımıza faizsiz kredi sözü ikinci kez gerçekleştirildi. Çoğunluğu esnaf ve sanatkar olmak üzere, mikro ve küçük ölçekli, yıllık net satış hasılatı 1 milyon 345 bin liranın altında olan işletmelerin, yıllık net satış hasılatına göre 20 bin lira ile 50 bin lira arasında kredi faiz desteğinden yararlanabilecekler.

 

Yapılan başvuruların incelenmesi sonucunda güvenlik kriterlerini geçemeyenler, mükerrer başvurular, tabela şirketleri, Bakanlar Kurulu kararıyla esnaf ve sanatkâra kullandırılan sıfır faizli 30 bin lira krediden faydalananların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

 

Söz konusu kredinin ilk 1 yılının geri ödemesiz, kalanının da 2 yıl içinde üçer aylık eşit taksitlerle ödeme fırsatı sağlanıyor. Bu noktada esnaf ve KOBİ’lerimiz hem maliyet anlamında büyük bir avantaja sahip olurken hem de geri ödemesiz dönem ve uzun vade imkânı ile rahatça kredi ödemesini yapabilecektir.

 

Benim Esnaf ve Sanatkârlara tavsiyem bu krediyi iyi değerlendirmeli, işine yatırım yapması. Önümüzde yeni bir sezon açılıyor, herkesin dükkânına mal alması lazım. Bizim için bu kredi bir nefes olacaktır ve herkesi mutlu etti.

 

Devlet bu imkânı sağlamışken bankaların ve özellikle devlet bankalarına büyük iş düşüyor. Temennimiz bankaların, çok irdelemeden, büyük sıkıntısı olmayan bütün esnaflara bu parayı kullandırması gerekiyor.

 

Ancak bize gelen şikayetlerde; krediyi hak kazanan esnaf ve sanatkarlardan bankalar ek şartlar koşarak, işletmelere finansal uygunluğunuz yoktur, yada 20 bin lira krediden 10 bin liraya indirildi, puanınız tutmuyor, çekiniz yazılmış gibi gerekçeler ile memur kefil şartı gibi şartlar öne sürmektedirler.

 

Bu noktada, daha önceden çalışmış olduğunuz ve sicilinizin en düzgün olduğunu bildiğiniz bankaya giderek, faizsiz krediyi almak için başvurulması, esnafımıza avantaj sağlayacaktır.

 

Ayrıca, KOSGEB’in verdiği faizsiz kredi için vergi borcu veya SGK borcunun öne sürülmesi, maddi desteğe ihtiyaç duyan esnafın önüne olumsuz bir engel olarak çıkmakta, zaten paraya ihtiyacı olan esnafın böyle bir uygulama ile krediden mahrum edilmemesi gerekmektedir.

 

KOSGEB bankalar ile yaptığı anlaşma protokolünde, vergi borcu veya sigorta SGK Bağ-kur borcunun faizsiz kredi desteğinde aranmaması gerektiğine dair bir madde getirilmiş olsaydı, esnaflarımızın mağdur olması engellenebilirdi.

 

 

Hükümetimizce, bu sorunların esnafımızın lehine bir an önce çözüme kavuşturulması önem arz etmektedir.