Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Sayın Dr. Mehmet Selim BAĞLI’ dan Birliğimize Ziyaret

 

 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı  Sayın Dr. Mehmet Selim BAĞLI’ dan Birliğimize Ziyaret

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim BAĞLI, Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği, Sayın Bakan Mehmet Müezzinoğlu’ nun yol haritası belirlediği Çalışma hayatında Milli seferberlik yolculuğunda Bugün Adıyaman’ da bulunuyor.

İlimize teşrif eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı  Sayın Dr. Mehmet Selim BAĞLI, AESOB Başkanı Ziya DURANAY’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarete, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcıları, İlimiz Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Fuat TEKİN , Adıyaman Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Mehmet Emin YÜCEKAYA, Birim Müdürleri ile Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Başkanı Abuzer ASLANTÜRK, Besni Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Haci ARSLAN, Teşkilatımızın organ üyeleri ve başkanları Memet KASAP, Ş. Mehmet KAPLAN, Hüseyin TURAN, Mahmut YÜCEL, Sinan TURAN katıldı.  

Başkanı  Sayın Dr. Mehmet Selim BAĞLI Sosyal Güvenlik Kurumunun çalışma ve faaliyetleri hakkında bilgi vererek, esnafın Sosyal Güvenlik Kurumunun en önemli paydaşlarından biri olduğunu söyledi. 1 milyon 800 sigortalıdan bir milyonunun sıkıntılı olduğunu söyleyen BAĞLI, Prim olarak tahsil ettiğimiz 3'lü bir sistem var. Özellikle gençlerimiz veya zamanında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidip de gelir testi yapmayan vatandaşlarımızın borçlu olmaları ve dolayısıyla sağlık hizmetinden yararlanmalarında bazı sıkıntılar yaşanıyordu. Bu konuda da sahada tespit edilen aksaklıklar ve sorunlar not edildi.

TBMM'de görüşülmekte olan yasa teklifinde tekli prim sistemi dediğimiz bir prime geçiyoruz. Herhangi bir yerde çalışmayan, herhangi bir sigortası olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 53 lira ödemek kaydıyla aylık genel sağlık sigortası kapsamına giriyorlar. 53 lira ödeyemeyecek durumda olanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidiyorlar gelir testini yapıyorlar. Kriterlere uygun olarak 53 lira ödeyecek durumda değilse onun bütün sigorta masraflarını Türkiye Cumhuriyeti Devleti karşılıyor ve genel sağlık sigortası kapsamına alınıyor, dedi.

Esnaf ve sanatkârlarımızın sorunları hakkında yerinde bilgi alarak sigorta primlerinin yüksekliği, bağkur prim borcu olanların sağlık hizmetinden yararlanamama gibi sorunlar ve çözümler dile getirilerek karşılıklı istişarelerde bulunuldu.

Başkan Ziya DURANAY, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, plaket takdim ettikten sonra, Başkan BAĞLI, SGK daire başkanları, İŞKUR daire başkanları ve il müdürleri ile birlikte sahaya inerek Esnaf ve Sanatkarlarımızın sorunlarını bizzat dinlemek üzere çarşı esnafları ziyaretine çıkıldı.

 

 

Foto Galeri