Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

KONFEDERASYON'DAN BULGARİSTANA ÇALIŞMA ZİYARETİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Birlik başkanımız Ziya DURANAY’ında bulunduğu birlik başkanlarından oluşan TESK heyeti "Esnaf ve Sanatkârlar Yeterlilik Merkezi Projesi" kapsamında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya çalışma ziyaretinde bulundu.

 

Program kapsamında Ulusal Belgelendirme ve Enformasyon Merkezi (NACID), Mesleki Eğitim ve Öğretim Ulusal Ajansı (NAVET), Bulgaristan Sanayi ve Ticaret Odası Birliği (BCCI) ve kişisel hizmetler sektöründe özel bir işletme ziyaret edildi. Palandöken ile BCCI Başkanı Tsvetan Simeonov, BCCI merkezindeki toplantıda bir araya geldi. Burada konuşan Palandöken, TESK’in 5362 sayılı özel bir kanunla kurulduğunu belirterek, "Türkiye’de 81 ilde 82 birliğimiz bulunmaktadır. Küçük esnaf ve sanatkar piyasadaki toplam ciroda önemli bir paya sahiptir. Şu çok iyi bilinmelidir ki, küçük işletmesi olmayan bir piyasa hiçbir zaman büyüyemez. Türkiye ile Bulgaristan arasında önemli bir ticaret potansiyeli bulunmaktadır" dedi.

 

 

Simeonov ise BCCI’nın örgütlenme yapısı ve üyelerine yönelik sundukları hizmetler hakkında bilgi vererek, Bulgaristan’da icra edilen meslek dallarının çoğunun Osmanlı İmparatorluğu zamanında da icra edildiğini ve esnaf sanatkarın günümüzde de çırak, kalfa ve usta şeklinde yetiştiğini ifade etti. Simeonov ayrıca, TESK’le kurumsal ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi açısından çalışma ziyaretini büyük bir fırsat olarak gördüklerini ve bu fırsatı değerlendirmek istediklerini belirtti.

Foto Galeri