Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

VATANDAŞA ZORLUK ÇIKARTMAYIN

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde, 'in 50 bin lira üst limitli "li İşletme si Faiz Desteği"ne ilişkin yaşanan sıkıntıların ele alındığı toplantıya KOSGEB Başkanlığı 1. Hukuk Müşaviri Murat Durgan, KOSGEB Müdürü M. Şükrü Mısırlı, Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay ve il ve ilçelerdeki banka temsilcileri bir araya gelerek sorunlar masaya yatırıldı.

Toplantını açılış konuşmasını yapan AESOB Başkanı Ziya DURANAY, ilimize teşriflerinden dolayı Sayın KOSGEB 1. Hukuk Müşaviri Murat DURGAN hoş geldin diyerek tüm banka temsilcilerine katılımlarından dolayı teşekkür ederek, Ülkede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, devletin KOBİ'lerin yanında olduğunu hissettirmek ve ekonomiye biraz olsun canlılık sağlayabilmek adına büyük bir özveriyle çalışırken, bankaların bu tutumlarının kendilerini üzdüğünü dile getiren DURANAY, bizlerde üstümüze düşen görevi yapmalı, bu süreçte Teşkilatımız, KOSGEB ve Bankaların ellerini taşın altına koyarak, esnaf ve sanatkarlarımıza yardımcı olmaları konusunda bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Lüften bankalarımız KOBİ'lere zorluk çıkarmasın, bize gelen birçok şikayet var, banka ismi vermeyeceğiz ama bizzat yaşadığımız olaylardan şahit oluyoruz, sorgulama ücretini çok yüksek meblağda talep etmeden, kefil artı ipotek istemeden, sen yaşlısın olmaz bahanesi, sana ancak 10 bin lira verebiliriz gibi çeşitli şartlar öne sürmektedirler. Bu kredi esnafımıza bir nefes olacaktır, temennimiz bankalarımızın biraz esnek davranmasını, ifade etti.

KOSGEB Müdürü M. Şükrü Mısırlı ise, süreci değerlendirmek için bankalarla bir araya geldiklerini belirterek, “ Ülkemiz sosyal ve ekonomik anlamda sıkıntılı süreçlerde geçiyorlar. Ve biz aynı gemideyiz. Bu geminin salimen limana varabilmesi için esnaf ve sanatkârlar odalarının, ticaret sanayi odalarının, kamu kurumlarının, KOSGEB’in de dolayısıyla bu işin önemli yerinde olan finans çevrelerinin de üzerine düşeni yapması beklenmektedir. KOSGEB Adıyaman Müdürlüğü olarak hükümetimizin sıfır faizle aldığı karardan sonra biz meslek kuruluşlarımızla Adıyaman merkez ve ilçeler dâhil olmak üzere çok yoğun kapsamlı toplantılar yaptık. Bu toplantıları ülkemizde, ilimizde var olan ekonomik daralmanın esnafımıza nefes aldırma adına kamu üzerine düşeni yaptı artık iş hem kamu hem de özel bankalara düşüyor. Bankacılarımız biraz daha bu konuda insaflı davransınlar.”dedi.

Mısırlı “Adıyaman kamuoyuna açıklıkla şu mesajı veriyorum. Adıyamanlılar, devletine, milletine, bayrağına ve borcuna sadık insanlardır. KOSGEB Adıyaman Müdürü olarak 2 bin 500 esnaf ve sanatkârın kredi dosyasına imza atmaya hazırım.  Ama bu gemi batarsa hem birlikte batar. İnşallah batmayacak. Bankalardan tolerans isteyen Mısırlı kredi garanti fonunu örnek göstererek devlet bu işe kefalet sağlıyor. Bankalarımızdan da bu anlayışı bekliyorum. Adıyaman esnaf ve sanatkârlarımızın bu krediye ihtiyacı var. Kamu kaynaklardan eğer faydalanamazlarsa illegale giderler, tefeciye giderler. Bankalarımızdan empati yapmalarını ve esnafımıza yardımcı olmalarını istiyoruz.     

BANKALAR KENDİNİ SAVUNDU

Tepkilerin odağı haline gelen bankalar ise kendilerini KOSGEB ile yapılan sözleşme mutabakatı ile savundu. KOSGEB’in ana paraya kefil olmadığı için gelen başvuruları normal bankacılık statüsünde değerlendiklerini ifade eden bankacılar, “Limiti olmayan, kara listeye girmiş, ya da finansal açıdan sorunlu gördüğümüz firmalara kredi çıkmıyor” açıklamasını yaptı.


Foto Galeri