Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

10. Ahilik Kültür Haftası Kutlandı

10. Ahilik Kültür Haftası Kutlandı.

“10. Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı”  İlimizde düzenlenen törenle kutlandı.

Demokrasi Parkında düzenlenen kutlamalara, Adıyaman Valisi Nurullah Naci KALKANCI, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Demir, Emniyet Müdürü Metin Alper, Ticaret İl Müdürü Ömer Uslu, Kosgeb Müdürü M. Şükrü Mısırlı, Adıyaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Öz, Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Abuzer Aslantürk, oda başkanları, kurum amirleri, esnaflar ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

Atatürk Anıtına Çelenk sunumundan sonra kurum amirleri ve esnaf temsilcileri ile birlikte yılın ahisi Adıyaman Vali Yardımcısı Ayhan Akpay makamında ziyaret edildi.

Törene Demokrasi Parkında devam eden kutlamalara Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından açılış konuşmasını yapan Ticaret İl Müdürü Ömer Uslu  günün anlam önemini belirten konuşma yaptı.

Daha sonra Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay konuşma yaparak, “Bugün burada yüzyıllardır bir gelenek olan, temelini esnaflık ahlakı ve dayanışmanın oluşturduğu Ahilik geleneğini yaşatmak ve esnaf ve sanatkârımızın piri olan Ahi EVRAN’ ı anmak için bir arada bulunuyoruz. 

Bu coğrafyadaki bin yıllık tarihimizin en önemli taşlarından birisi Ahi Evran öncülüğünde kurulan ahiliktir. Bizim camiamızın köküdür. Dünyadaki ilk meslek örgütüdür, tüccarların, sanayicilerin de meslek örgütlenmesidir. Bu kapsamda hala bütün dünyada özel sektörün çatısını oluşturan oda sistemi, esnaf sistemi 900 yıl önce bizim attığımız ahilik ve loncalık sisteminin kopyasıdır. Osmanlılar döneminde lonca, gedik kuruluşları olarak devam etmiş; Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte de esnaf teşkilatlarımız, yasal düzenlemelerle çalışmalarına devam etmiştir. Bugün peştamal kuşanma yerine diploma verilmekte, esnafın ve çalışan kesimlerin sosyal güvenlikleri Devletimizin sosyal güvenlik kurumları aracılığıyla sağlanmaktadır.

Ahilik, toplumda yaşayan herkesi birbirine yaklaştıran, kaynaştıran, dost edindiren ve dayanışma kurulmasını sağlayan bir olgudur. Ahiler şunu çok önceden fark ettiler. Bir toplumda, fertleri birleştiren müşterek kıymetler ve bağlar kurulmadığı veya sahip olunan değerler kayıp edildiğinde, görünüşteki bütünlüğe rağmen, birliğin bozulacağı, içten içe parçalara ayrılacağı bilincindeydiler. Orta çağda Avrupa’da din ve mezhep çatışmalarının Anadolu’ya sıçramasını önlemek için dil, din köken farkı gözetmeksizin, hiç kimsenin inancına karışmayan bir çalışma ortamı hazırladılar. Yani onlar, Bir toplumda ortak değerler korundukça birlik ve beraberliğin devam edeceğini biliyorlardı. Toplumu birbirine bağlayan bu önemli bağların, nasıl bir araya getirildiğini; Ahiliği okudukça ve özümsedikçe daha iyi anlayacağız.

Bir toplum, ortak değerlerini korudukça birlik ve beraberliği devam eder. Türklerin Anadolu’da 1000 yıldan fazla bir süre içinde varlığını korumasındaki sır, Ahilik anlayışı içerisinde toplumun yalnız bir grubunun değil bütün katmanlarının bu değerlere saygı göstermesi, ona içten bağlanmasıdır.

Bu bağda bireyler arasında ayrıcalık gözetilmez, herkese eşit davranılır. Burada ölçü, hak ve adalettir. Bir kimse hak ettiğinden ne fazlasını ne de eksiğini alır. Bir bakıma Ahilik orta tabakanın oranca yüksek olduğu bir düzeni kurarken, asıl amaç toplumun top yekûn kalkınmasıdır. Ahilik zenginliğe karşı değil, şımarıklığa, israfa, tembelliğe ve miskinliğe karşıdır. Yani maddi zenginlik, manevi zenginlikle birlikte olmalıdır.

Ahi kendi kendine yeterli insan olmalıdır. Kimseye yük olmayacak kendi elinin ekmeği ile ayakta kalacak; bununla da kalmayacak ekmeğini herkesle paylaşabilecektir. Ahilik halkın sırtından geçinenlere, haksız kazanca, hileli işlere, hele hele bir köşeye çekilip tembel tembel oturanlara karşı çıkmış, onlarla mücadele etmiştir.

Ahilik düzeninde, iş ve meslek ahlâkını mecburi kılan kurallar geliştirilmiştir. Kendinden önce başkalarını düşünmek ve kollamak, hak ettiğinden fazlasını istememek, kanaat ve tevazu ölçüleri içerisinde “hırs” ve bencillikten uzakta durmak, kendi yeteneğine uygun bir işle meşgul olmak, sanatını mutlaka bir pîr ‘den, üstattan öğrenmek ve birliğin, beraberliğin korunması için herkese saygı, sevgi göstermek, Ahiliğin mutlaka uyulması gerekli görülen, âhlak ve görgü kurallarını oluşturmaktadır.

Bizler ahilik kültürünün, felsefesinin unutulmaması gerektiğine, Ahiliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunu, dünya gün geçtikçe daha kötüye giderken insanlara bunun farkındalığını  hissettirmeye çalışmalı, bir STK hareketi olarak Ahilik, bugün daha fazla anlaşılmalı ve yaşanmalıdır diye düşünüyorum.

Bu vesileyle Büyük âlim Ahi EVRAN’ı rahmetle anarken, tüm esnaf ve sanatkâr arkadaşlarımın Ahilik Haftasını kutlar, saygılarımı sunarım.” dedi.

Ardından Adıyaman Belediyesi Tiyatro ekibi tarafından Şed Kuşanma Töreni sahnelendi.  

Daha sonra kürsüye çıkan Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, "Az önce burada hepimiz tiyatro izledik değil mi? Tüylerimiz diken diken olarak izledik. Ama bu bir tiyatro oyunu değildi. Bu gerçek hayattan alınmış bizlerin unuttuğu hatta çoğumuzun hatırlamakta zorluk çektiği yüzyıllar öncesinden esnafımızın sanatkârımızın örgütlenmesini temel taşı Anadolu'yu vatan yapan Anadolu'nun fed edilmesinde en önemli rol oynayan ve dünyanın bilinen ilk örgütlü toplumu bunu biz yaşamıştık sonra unuttuk unutmak zorunda kaldık. Çocuğumuzun rızkını nerde nasıl temin edeceğiz diye evimizi yurdumuzu bıraktık. Gurbet ellere düştük gittik. İstanbul'dan başlayan yolculuk Almanya’lar da Hollanda'da devam etti. Sonra bir gün hatırladım ki biz kimdik, nerden geldik biz çok değil 100 yıl önce dünyaya nizam veren acaba o ne diyor bir devletin mensuplarıydık devletim temasıydık. Nerde bu devlet inşallah yakında gene olacak bundan ümidimizi hiç kesmiyoruz ülkemizin bu yolda çok ciddi kararlı ve dik duruluşuyla bende varım ben ne diyorum herkes buna baksın çok yakında gelecek gerek bölgemizde gelecek gerek dünyada gelecek. Sanatkâr arkadaşlarım garip bir çağda yaşıyoruz. Bilgi çağı diyorlar teknoloji çağı diyorlar. Esnaflığı sanatkârlığı sürdürülebilir olma zorluklarını hep beraber yaşıyoruz. Vahşi kapitalizmin saldırılarına uğruyoruz. Hepiniz hatırlayacaksınız çok eski değil 15-20 yıl evvel küreselleşme diye bir şey uydurdular bunun ne kadar güzel olduğunu bunun ne kadar doğru olduğunu ne kadar mükemmel olduğunu anlata anlata bitiremediler sonra bir baktık ki; büyük balığa küçük balığı yediriyorlar. Etrafımıza bir baktık önce mahallelerde şimdi mini market diyorlar marketler açıldı sonra süper market açıldı sonra hiper market açıldı oda yetmedi gros marketler açıldı. İki tane temel şey vardır. Biri aile yapısıdır. Diğeri orta direk dediğimiz Esnaf ve Sanatkârımızdır." ifadelerini kullandı.

Daha sonra, Adıyaman Valisi Nurullah Naci KALKANCI tarafından, yılın ahisi Marangoz ustası Ahmet Benlice’ ye kalafatı giydirerek, bir Cumhuriyet altını ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci imzalı teşekkür belgesi takdim edildi.  

Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar tarafından, yılın kalfası Oto Elektrikçi Abdullah Tekin’ e yarım altın ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci imzalı teşekkür belgesi takdim edildi.  

Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Demir tarafından, yılın çırağı seçilen Berber Mahmut Ensar Biçer’ e çeyrek altın ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci imzalı teşekkür belgesi takdim edildi.

Etkinlikler kapsamında Adıyaman Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi gösterilerinin ardından vatandaşlara ayran ve etli pilav ikramı ile sona erdi. Kutlama Programı çerçevesinde yarın esnaf ziyaretleri yapılacaktır.