Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

“YEREL ESNAFINA SAHİP ÇIK” KAMPANYASI

 

“YEREL ESNAFINA SAHİP ÇIK” KAMPANYASI

Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği (AESOB) olarak “Alışverişini Yerel Esnaftan Yap, Esnafına Sahip Çık” kampanyası başlatıldı.

Başlatılan bu kampanya ile büyük şirketlerle baş edemez duruma gelen, ayakta kalabilmek için mücadele eden yerel esnafımıza sahip çıkma adına,  esnaflarımızın öncelikle kendi aralarında ve daha sonra da il ve ilçe bazında destek sağlanması amaçlanıyor.

Bu arz talep meselesidir. Yerel esnaftan alışveriş yaparsak zincir marketlerin sayısını azaltmış oluruz. Bazı illerde vatandaş yerel esnafına sahip çıktığı için bir kısım zincir marketler şubelerini kapatmaya başladı. Hem ahilik kültürünü yaşatmak hem de vatandaşın cebinden çıkan para ilimizde kalacak. Ancak böyle Adıyaman ekonomisini ayakta tutabiliriz.

Bu ulusal zincir marketler sadece bakkal esnafımızı değil, manav, şarküteri, kasap, zücaciye, tuhafiye, giyim, kırtasiye, elektrikçi vb. birçok meslek dalını yakından ilgilendirmekte ve olumsuz etkilemektedir. Bir an önce önlem alınmazsa biz küçük esnaflar da kalaycı, bakırcı, semerci gibi kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasına girecektir.

İlimizdeki yerel esnafın kazanması ilimizdeki her vatandaşımızın kazanması demek, gelişip büyümesi anlamına gelmektedir. Kaderini ve yaşantısını buraya bağlamış biz esnafların da ekonomik olarak belli bir yere gelip ilimize yatırım yapabilme imkânına kavuşacak, çalışan istihdamı artıracaktır.

Kampanya kapsamında “Alışverişini Yerel Esnaftan Yap, Esnafına Sahip Çık” afişleri işyerlerine asılmak üzere il ve ilçedeki esnaflarımıza dağıtılmaya başlandı.

Başkan Ziya Duranay, Devlet kurumları yöneticilerine ve halkımıza hitaben; İlimizdeki Esnaf ve Sanatkârlarımızın yapmış olduğu mal ve hizmetlerin kalitesi ile pahalı oluşu gibi ön yargılı düşüncelerini kırmalarını, alışveriş yaparken marka, kalite, içerik ve gramajlarını kıyas tutmalarını, Tüm mal ve ürünlerimizin ilimizde fazlasıyla bulunmakta, çevre illerden alışveriş yapmamalarını ve Ramazan ayı ile birlikte başlatılan kampanyanın Ramazan ayından sonra da sürekli olması için vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.

Foto Galeri