Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

Esnaflar arası yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak, üretici ile tüketici arasında sevgi, saygı, güven duygusu oluşturmak ve usta, çırak ilişkisinin günümüzün pedagoji anlayışını desteklemesini sağlamak amacıyla yüzyıllardır bir gelenek olan Ahilik Haftası Kutlamaları Adıyaman’da da başladı. 
Ahilik Haftasının başlaması dolayısıyla Atatürk Anıtına çelenk sunan Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, Ticaret İl Müdürü Ömer Uslu ve kutlama komitesi ile birlikte Vali Nurullah Naci Kalkancı’yı makamında ziyaret etti.
Valilik makam ziyaretinin ardından Ahilik Haftası kutlama programına Adıyaman Demokrasi Parkında devam edildi.
Ahilik Haftası Kutlama Programına Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, Ticaret İl Müdürü Ömer Uslu, STK başkanları, oda başkanları, bazı kurum amirleri ile esnaf ve vatandaşlar katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Ahilik Haftası Kutlamalarının açılışı konuşmasını yapan Ticaret İl Müdürü Ömer Uslu, ahiliğin, Anadolu Selçuklu Devletinin son dönemlerinde Osmanlı Devletinin kuruluş dönemi arasında kurularak güçlenen bir esnaf örgüt olduğunu Ahilik Haftasının kutlamanın sevincini yaşadıklarını belirtti.
Esnaf ve sanatkârların özü, kökü ve temelinin ahilik kültürüne ve ahiliğe dayandığını kaydeden Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay ise, “Ahilik, ticarette dürüstlüğün, mesleki faaliyetlerde kendi kendini denetlemeyi öngörmüş bir örgüttür.
Ahilik, Selçuklu devrinden başlayarak Osmanlı Devleti’nin bir cihan devleti olma yolunda dünya ve uhrevi kardeşlik halkasıdır. Ahi Evran-ı Veli de 32 çeşit esnaf teşkilatlarını biraraya getirerek, belki de ilk modern sivil toplum kuruluşunun temelini atmıştır. Kardeşliğin, cömertliğin, fedakârlığın, dürüstlüğün, üretimin, ahlakın, sanatın, bilimin esas alındığı Ahilik Teşkilatının kurucusu Ahi Evran Veli’dir.
Kurduğu sistemle birçok mesleğin gelişmesine, gelecek nesillere aktarılmasına, nice çırak, usta, kalfa yetişmesine vesile olmuştur. Ahilikte prensip; hiç ölmeyecek gibi dünya için, hemen ölecek gibi ahiret için çalışmaktır, bu hadisi esas alarak çalışmaktır.
Ahilik, özüne eşrefi mahlûkat olan insanı yerleştirerek halka hizmet Hakk’a hizmet anlayışıyla hem dünyevi, hem de uhrevi bir sistem kurmuştur. Ahiler oluşturdukları sosyal dayanışma, sosyal güvenlik sistemiyle adeta kimsesizlerin kimsesi olmuşlardır. Bugün ülkemizin her ilinde bulunan esnaf odaları, meslek odaları, sanayi ticaret odaları da ilhamını Ahi Evran kültüründen almıştır.
Bu vesileyle başta kendisi olmak üzere ahirete irtihal etmiş tüm Ahilere, esnaf sanatkârlarımıza Mevla’mdan rahmet diliyorum.
Bizler Ahiliği sadece, esnaf ve sanatkârların geçmişten gelen bir gurur kaynağı olarak değil, aynı zamanda büyük bir değişim ve dönüşüm içinde olan ülkemizin ölümsüz bir ışık kaynağı olarak da görüyoruz.
Bizler de, esnaf-sanatkâr camiası olarak, işletmemizle, çalışanımızla ve teşkilatımızla kendimizi yeni süreçlere ve gelişmelere uyarlamalıyız.
Ülkemizde 31. ilimizde de 11. Sini kutlayacağımız Ahilik Kültürü Haftasının ülkemiz ve tüm esnaf ve sanatkarlarımız için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, Ahilik, etkinliklerinin birliğimize, dirliğimize ve kardeşliğimize vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.
Esnaf ve sanatkârlar teşkilatı olarak bizler de miras aldığımız Ahilik kültürünü günümüze uygulama ve uyarlama konusunda elimizden geleni yapıyoruz.
Amacımız; Ahilik ilkeleri ışığında, kaliteli mal ve hizmet üreten, kendini yenileyip geliştiren, yaratıcı, rekabet edebilen ve güvenilir bir esnaf ve sanatkâr topluluğu yaratabilmektir.
Konuşmasına son verirken;
Ticaret Bakanlığımızın koordinasyonunda her yıl düzenlediğimiz Ahilik Kültürü Haftası kutlamasında, programın hazırlanmasında emeği ve desteklerini esirgemeyen tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür eder,
Ahi teşkilatının ve ilkelerinin takipçisi ve mirasçısı olan esnaf teşkilatımızı ve siz değerli konuklarımızı yeniden ve bir kez daha içtenlikle selamlıyorum, diye konuştu.
Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ise, “Bugün için ahilikte anladığım en önemli husus, birbirine faizsiz para verebilmektir. Biz ne zaman bir arkadaşımıza ve bir dostumuza faiz almadan para verebilirsek o zaman ahilik geleneğini başlatmış oluruz. Ama gitgide aslımıza döneceğiz. İnşallah aslımıza döndüğümüz zaman da işlerimizde daha iyi olacak ve esnafımızda daha güçlü olacaktır. Ahilik Haftası kutlama programı vesilesiyle bütün esnaflarımıza faiz almadan işini döndürebilmeyi, bol ve bereketli kazançlar diliyorum” şeklinde konuştu.
Ahilik geleneğinin yüzyıllar öncesinden esnaf ve sanatkarların örgütlenmesinin temel taşı olduğunu dile getiren Vali Nurullah Naci Kalkancı, “Bütün esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftasını kutlayarak, Ahilik, Anadolu’yu vatan yapan, Anadolu’nun fetih edilmesinde rol oynayan dünyanın ilk örgütlü esnaf topluluğudur. Türk tasavvufunun önemli mimarlarından Ahmet Yesevi’nin yetiştirdiği dervişler, Anadolu’ya ve batıya doğru fetihlerde en önemli rolü oynamış ve bunlar gittikleri yerlerdeki o yörenin insanlarını örgütleyerek, askeri manada değilse bile devletin temellerini hem siyasi hem de iktisadi manada bunlar atmışlardır. Osmanlı Devletinin kuruluşunda en önemli rol oynayan Ahi Evran Teşkilatıdır. Bugünkü adıyla da esnaf ve sanatkarlarımızdır. Nasıl ki bir milletin ilk çekirdeğini aile oluşturuyorsa, bir ekonominin de ilk çekirdeği ve ilk hücresi esnaf ve sanatkârlardır. Temelini yardımlaşma ve topluluk düzenini korumak esasına dayandıran Ahilik, unutulmaması gereken çok değerli bir kültürel mirastır. Bu vesile ile tüm esnafımızın Ahilik Kültürü Haftasını tebrik ediyorum” diye konuştu.
Protokol konuşmaların ardından ahilikte kalfalıktan ustalığa geçişi sembolize eden 'Şed Kuşanma' törenini Özel Tiyatro Ekibi canlandırdı.
Vali Nurullah Naci Kalkancı, yılın ahisi seçilen lokanta işletmecisi Faik Gündoğan’a kalafatı giydirerek bir adet Cumhuriyet Altını hediye etti.
Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu yılın kalfası seçilen berber Orhan Dağ’a ve İl Emniyet Müdürü Metin Alper ise, yılın çırağı seçilen oto elektrikçisi Eyüp Soyoğlu’na plaket vererek, birer adet altın hediye etti.
Hediye takdim töreni sonrası Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibi gösterilerini sundu.
İlimizde bu yıl 11.’si kutlanan Ahilik Haftası programı, katılımcılara pilav ve ayran ikramı ile son buldu.