Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

2019/I. Dönem Oda Genel Sekreterleri Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı

Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) 2019/I. Dönem Oda Genel Sekreterleri Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.


AESOB Genel Sekreteri Mesut Ergül, esnaf ve sanatkârlar odaları genel sekreterlerine yönelik Denetim Yönergesi, Esbis Uygulamaları, Basılı Evrak Stok Programı, Üst Kuruluş Katılım ve Mesleki Eğitim Payı ve diğer genel konularla ilgili bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulundu ve soruları cevapladı.


Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) 2019/I. Dönem Oda Genel Sekreterleri Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı, Birliğe bağlı oda genel sekreterlerinin yoğun katılımıyla Ahi Evran-ı Veli Okuma Salonunda gerçekleştirildi.


AESOB Başkanı Ziya Duranay’ın başkanlığını yaptığı toplantıda açılış konuşmasında; toplantının hayırlı ve verimli geçmesini diledi. Duranay; Odalarımızın genel sekreterlerinin bilgilerini devamlı geliştirerek esnaf ve sanatkârlarımıza hizmet etme ve yol gösterme adına çok önemsiyoruz. Bu anlamda sürekli Birliğimizle ve odaların kendi aralarında sürekli iletişim halinde olmalarını, bilgi alışverişi yaparak büyük fayda sağlayacağını, Oda genel sekreterlerine büyük iş düştüğünü, esnaf ve sanatkârlarımızın beklentilerinin ancak sizlerin bilgi birikimi ile çözüme kavuşturulacağına, odalar arasında iletişimi koparmamayı, işimizi düzgün yapmaya gayret göstermemizi, ancak bu şekilde hakkıyla görevimizi yerine getirebileceğini ve tüm genel sekreterlere güvencinin tam olduğunu söyleyerek başarılar diledi.


"Kümelenme Projesi hakkında bilgilendirme"


ilk olarak Genel Sekreterlere Kümelenme Projesi hakkında Çankaya Üniversitesi eski rektörü Prof.Dr.Ziya Burhanettin Güvenç bilgilendirmede bulundu.
İlimizin kalkınmasında çok önemli bir yeri olan kümelenmenin ortak yatırım olduğunu dile getiren Güvenç, belirli bir coğrafi bölgede, belirli bir sektördeki değer zincirinde yer alan firmaların ve destekleyici kurumların ortak akıl ile belirledikleri hedeflere ulaşmak için yaptıkları sürdürülebilir örgütlü faaliyetlere kümelenme adını verdiğini, bu konuda ön hazırlık çalışmaları kapsamında Belediye ve Ticaret Sanayi Odası ile görüşüldüğünü ve görüşmelerin çok verimli geçtiğini, Badem ve Tekstil sektörünün öne çıktığını ifade etti.


Önümüzdeki süreçte üç büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile neler yapılabilir, ilk etapta hangi sektörlerin ele alınması gerektiği konusunda bir değerlendirmeye ihtiyaç duyulduğunu ve bu konuda destek isteğini belirtti.
Başkan Duranay; İlimizin kalkınmasına yarar sağlayacak olan her projenin, direk esnaf ve sanatkârlarımıza olumlu yansıyacağını, iş gücü, ürünün kalitesi, verimlilik ve istihdamı artıracağını, yeni yatırımlar için cazibe alanı haline geleceğini, Belediye, Üniversite, Tarım, Sanayi ve Esnaf ve Sanatkârların işbirliğinin daha da gelişmesine katkı sağlayarak yeni çalışmalarını güçlendireceğini ifade etti. Bu konuda AESOB ve bağlı mesleki odalarımız olarak türlü desteği vermeye hazır olduklarını, yapılan değerlendirmede üçüncü bir kümelenme çalışmaları kapsamında sektör olarak bir ürünün üreticiden son tüketiciye kadar olan nakliye, depolama, ambalajlama, dağıtım gibi tüm süreçleri kapsayan Lojistik hizmetleri ile Gastronomi alanında bir çalışma düşünülebilir, dedi.

“Eğitim toplantılarını önemsiyoruz”

Daha sonra toplantının asıl gündemine geçildi ve AESOB Genel Sekreteri Mesut Ergül, genel sekreterlere yönelik Denetim Yönergesi, Esbis Uygulamaları, Basılı Evrak Stok Programı, Üst Kuruluş Katılım ve Mesleki Eğitim Payı ve diğer genel konularla ilgili bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulundu.
Ergül; 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları kanununun 57. Maddesine göre yasal bir sorunluluk olduğunu ve katılımın önem arz ettiğini belirterek, bu toplantıların asıl amacının yapılan işin sorumluluğunun farkına varmak, yapılan işte hata oranını minimuma düşürmek, mesleki odalar arasındaki birlik ve dayanışmayı artırmada ayrıca önemi var. Bu sebeple eğitim toplantılarını önemsediklerini ve oda genel sekreterlerinde bu bilinçle hareket etmeleri gerektiğini belirterek, katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Toplantı sonunda genel olarak oda işleyişi hakkında genel sekreterlerin sorularını da cevapladı.

Foto Galeri