Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Oto Galeri ve Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi tören ile takdim edildi.

Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığıyla LEYNA ve INFINITE AKADEMİ iş birliğinde verilen Mesleki Yeterlilik Belgesi sınav ve belgelendirme hizmetleri kapsamında meslek mensuplarına teslim edildi.

Adıyaman Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği salonunda yapılan sertifika törenine kursiyerler, LEYNA ve INFINITE AKADEMİ yetkilileri ve basın mensupları katıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Adıyaman Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, " Ticaret Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2018 tarihinde yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren İş yeri Yetki Belgesi olmayan emlakçılar ve diğer iş kolları alım satım veya kiralama işi yapamıyorlar. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Yetki Belgesi için işletme sahibinin ve çalışanların öncelikle Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) alması gerekiyor."

Başkan Duranay sözlerine şöyle devam etti. “Esnaflarımızın mağdur olmamaları  için oda olarak yönetmelikleri harfiyen takip edip, hizmetlere esnafımızın kolayca erişebilmesi için çalışıyoruz. dedi. Sınava giren Adaylar Sınav sonuçlarını  e- devlet adresi üzerinden öğrenebilecekler, belge başvuru kayıtları İçin esnafları odaya müracaat etmeye davet etti " dedi.

Leyna Akademinin Sahibi ve Eğitmeni Leyla Aykanat ise yaptığı kısa açıklamada,“ Gerekirse vatanımızı karış karış gezeriz  MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ   Olmayan   esnafımız kalmaması için durmak yok yola devam diyoruz. Mesleki yeterlilik belgesi için bizleri davet ederek kursların açılmasını sağlayan  Başta Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı  Sayın Ziya Duranay’a Gölbaşı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı  Sayın Latif Kocaman’a Ayrıca Sınav yeri olarak MYK sınavın da ev sahipliği yapan, Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürümüz  Sayın Mehmet Künkül hocamıza,  Adıyaman Odalar Birliği Genel Sekreteri Mesut Ergül’e  ve Gölbaşı Esnaf Odası Genel Sekreteri Mehmet Girişit’e Leyna ve ınfınıte Akademi olarak teşekkürlerimizi sunarız" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından sertifika kazanmaya hak kazanan kursiyerlerin sertifikaları başkan Duranay ve Leyla Aykanat tarafından verildi.

NE OLMUŞTU?

Ticaret Bakanlığının "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

NELER DEĞİŞECEK?

Ticaret Bakanı Pekcan, yeni düzenlemeyle gelen değişikliklere ilişkin şu bilgileri vermişti: "Bundan böyle, yeni bir emlak işletmesi açılabilmesi için taşınmaz ticareti konusunda en az 100 saatlik eğitim alınması ve mezuniyet durumuna göre en az 12 ay veya 6 ay emlak danışmanlığı yapılmış olması gerekmektedir. En az 100 saatlik mesleki eğitim almayanlar ve mesleki deneyime sahip olmayanlar emlak işletmesi açamayacak. Ayrıca, emlak işletmesi sahipleri ile şirket yetkililerinin Seviye 5, emlak işletmesinde sigortalı çalışanların ise Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi ile faaliyet gösterme yükümlülüğü olacak.

Foto Galeri