Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

MYK Belgeleri Usta Ellere Takdim Edildi.

 

MYK Belgeleri Usta Ellere Takdim Edildi.

 

Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) ile Leyla Aykanat  (Leyna akademi) işbirliğiyle gerçekleştirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavlarında başarılı olan esnaf ve sanatkârlarımıza “Emlak Danışmanı, Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım ile Çelik Kaynak” belge ve kimlik kartları dağıtıldı.

           

           Bilindiği üzere;

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında olup Bakanlıkça yayımlanacak tebliğlerde yer alan mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu olmaktadır.

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte, 24/03/2016 tarihinde yayımlamış olduğu ikinci tebliğ ile 8 meslekte, 26/09/2017 tarihinde yayımlamış olduğu üçüncü tebliğ ile 33 meslekte, 11/11/2018 tarihinde yayımlamış olduğu dördüncü tebliğ ile 36 meslekte, 03/10/2019 tarihinde yayımlamış olduğu beşinci tebliğ ile de 26 olmak üzere toplam 143 meslekte belge zorunluluğu ( Belge Zorunluluğu Olan Meslekler ) bulunmaktadır. Beşinci tebliğ ile 26 meslekte tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra (03/10/2020’dan itibaren) MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.

 

Bakanlık Tebliğlerinde yer alan 143 meslekte  başlayan belge zorunluluğunun ilk aşamada Cumhurbaşkanı Kararı ve Bakanlar Kurulu’nun belirlediği ücret tarifesi listesindeki 226 meslekte devam etmesi sonrasında ise tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerin tamamında uygulanması planlanmaktadır.

         

         Bakanlıkça yayınlanan tebliğlerde yer alan mesleklerde MYK tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları tarafından yapılan sınavların sınav ve belgelendirme ücretleri Bakanlar Kurulunun yayımladığı tarife kapsamında İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. ( İşsizlik Sigortası Fonundan Karşılanacak Sınav Ücretleri 2021 )

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ İLE ÇALIŞMA HAYATI DAHA GÜVENLİ, YARINLAR DAHA AYDINLIK!