Duyurular

“Servis Aracı Şoförü” (MYK) Belge Takdim Töreni gerçekleştirildi.

“Servis Aracı Şoförü” (MYK) Belge Takdim Töreni gerçekleştirildi.

“Servis Aracı Şoförü” (MYK) Belge Takdim Töreni gerçekleştirildi.

“Servis Aracı Şoförü” (MYK) Belge Takdim Töreni gerçekleştirildi.

Servis Aracı Şoförü MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavlarında başarı göstererek belge almaya hak kazanan 42 şoför esnafına belgeleri verildi. Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinde yapılan törenle ESOB Başkanı Ziya Duranay, Ulaştırma Hizmetleri Odası Başkanvekili tarafından katılımcılara belgeleri takdim edildi.
Bilindiği üzere; Okul öncesi eğitim ve zorunlu eğitim kapsamında bulunan öğrenciler ile kreş, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerine devam eden çocukların taşıma faaliyetlerinin düzenli ve güvenli hale getirilmesi amacıyla hazırlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği 25.10.2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Buna göre 03.09.2020 tarihinden itibaren okul servis araçlarını kullanan şoförlerin MYK mesleki yeterlilik belgesine sahip olması zorunlu hale getirilmiştir.

17UY0328-3 – Servis Aracı Şoförü (Rev 0 18.10.2017) Kısa Bilgi

Meslek Tanımı: Servis Aracı Şoförü (Seviye 3); iş sağlığı güvenliği, kalite yönetim sistemi ile çevre ve trafik kurallarına uygun olarak, ticari olarak tescil edilmiş bir minibüs veya otobüs türü taşıtı kullanarak belirli bir güzergâh doğrultusunda öğrenci, personel ve/veya diğer yolcuların ulaşımını sağlayan nitelikli kişidir.

Belgelendirme Kapsamı: Ticari olarak tescil edilmiş bir minibüs veya otobüs türü taşıtı kullanarak belirli bir güzergâh doğrultusunda öğrenci, personel ve/veya diğer yolcuların ulaşımını sağlayan servis şoförü için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayınlanmış nitelikleri taşıdıklarına dair Ulusal Yeterliliğe uygun belgelendirme hizmetidir.

Başvuru Ön Şartı var mıdır?
Servis Aracı Şoförü belgesi almak için başvuruda aşağıdaki belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir;
• 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddelerinde belirtilen sürücü belgesine,
• SRC 2 mesleki yeterlilik belgesine,
• Yetkili merkezden alınmış Psikoteknik Test Raporu
• Son 1 ay içerisinde alınmış Sabıka Kaydı (Adli Sicil Kaydı)