Haberler

15. Ahilik Haftası Törenle Kutlandı.

15. Ahilik Haftası Törenle Kutlandı.

15. Ahilik Haftası Törenle Kutlandı.

15. Ahilik Haftası Törenle Kutlandı. 

12-18 Eylül 2022 tarihleri arasında kutlanan 35. Ahilik Haftası Kutlamaları; Ticaret İl Müdürü Ömer Uslu, Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay ve Oda Başkanlarından oluşan heyetin katılımıyla Ticaret İl Müdürlüğü ile Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinin çelenginin Atatürk Anıtına konulmasıyla başladı.

 Akabinde heyet Adıyaman Valisi Mahmut Çuhar makamında ziyaret edilerek hafta etkinlikleri hakkında bilgi verildi. Ziyarette Vali Çuhadar; “Başta Adıyaman esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutlar, hafta boyunca tertip edilecek etkinliklerin hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

Akabinde, ülkemizde 35’incisi, ilimizde de 15’ incisi gerçekleştirilen Ahilik Haftası Kutlamalarını yapmak üzere Adıyaman Ticaret İl Müdürlüğü ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin öncülüğünde Tarihi Oturakçı Pazarı Tuz Hanına geçildi. 

Törene Vali Mahmut Çuhadar, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Cumhuriyet Başsavcısı Ufuk Mustafa Süren, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Vali Yardımcısı İhsan Maskar, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, bazı kurum amirleri ile STK Başkanları ve öğrenciler katıldı.   

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Ziya Duranay yaptı.

Ziya Duranay konuşmasında, “Bu coğrafyadaki bin yıllık tarihimizin en önemli taşlarından birisi Ahi Evran öncülüğünde kurulan ahiliktir. Bizim camiamızın köküdür. Dünyada ki ilk meslek örgütüdür. Tüccarların, sanayicilerin de meslek örgütlenmesidir. Bu çerçevede hala bütün dünyada özel sektörün çatısını oluşturan oda sistemi, esnaf sistemi 900 yıl önce bizim attığımız ahilik ve loncalık sisteminin kopyasıdır” dedi.

Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ise konuşmasında, Ahiliğin bir yazıt olduğunu kaydederek, “Ahilik, eşrefi mahlûkatla olma yolunda ciddi bir adımdır. Sadece esnaflar için değil tüm insanlık için geçerli olan bir yazıttır. Toplumu ayakta tutan en önemli müesseselerden birisidir” diye konuştu.

Vali Mahmut Çuhadar ise, Ahilik kültürünün nesilden nesile taşınması gerektiğini vurgulayarak, “Ahilik adam olmaktır. Ahilik müessesesiyle bu ülke İslamlaşmış ve Türkleşmiştir. Sadece kılıçla hiçbir yeri fetih edemezsiniz. Fetih etseniz bile geri sonuç alamazsınız. Ahilik müessesi kurulan ocaklarla, kurulan nizamlarla bu güne kadar devam etmiş. Memleketin yurdumuzun çimentosu olmuştur. Ancak günümüzde öyle mi? Bu değerlerimizi gelecek nesillere aktarmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Konuşmalar sonrasında yılın ahisi fırıncı ustası Abdurrahman Sevim, yılın kalfası otomobil elektro mekanik Ahmet Hakan Bağcı, yılın çırağı otomotiv gövde Şevket Efe Aksoy’a plaket ve hediyeleri verildi.

Adıyaman Gölge Sanatları Tiyatro Grubu,  şet kuşanma törenini temsili olarak sahneledi. Halk Eğitim Merkezi halkoyunları ekibi folklor gösterisi sundu. Daha sonra Müftü Mehmet Taştan tarafından mezat açılış duası yapılarak mezat açıldı.

Daha sonra Adıyaman Belediyesi tarafından etli pilav ikramında bulunuldu.